سختی آب و عوارض آن

سختی آب و عوارض آن

به طور کلی وقتی که ترکیباتی مثل کلسیم، منیزیم، نمک ها، منگنز، آلومینیوم و روی بیش از اندازه وارد آب شود، آب دچار سختی می شود. حالا این میزان سختی با توجه به اندازه این ذرات ممکن است کم یا زیاد باشد. هرچه حجم و تعداد این ذرات بیشتر باشد آب دارای سختی بیشتری می شود و هرچه تعداد این فلزات کمتر باشد آب به اصطلاح نرم تر می شود. بنابراین آبی که مواد معدنی در آن حل شده باشد آب سخت است.

آب باران وقتی که به زمین می رسد با گذر از کوه ها و رودخانه ها با سنگ های مختلف برخورد می کند و مواد معدنی در این سنگ ها در آب حل می شود و آب را دچار سختی می کند. البته مواد معدنی همه سنگ ها به راحتی در آب حل نمی شوند برای مثال سنگ گرانیت بسیار سخت است و با گذر آب مواد معدنی این سنگ جدا نشده و در نتیجه آب سخت نمی شود.

همین مواد معدنی و فلزات موجود در آب های سخت هستند که باعث رسوب در لوله ها، شیرهای آب، کتری ها و غیره می شود. از نظرعلمی و پزشکی آبی که دچار سختی است در گوارش غذا، فرد را دچار مشکل خواهد کرد و به مرور باعث به وجود آمدن سنگ کلیه می شود. بیشترین سختی آب طبق آماری که وزارت بهداشت تعیین کرده است 500 PPM می باشد.

به صورت کلی سختی آب در سه صورت قابل تعریف است:

  • سختی موقت

این نوع از سختی آب را سختی کربناتی نیز می نامند که دراثر وجود کربنات های کلسیم و منیزیم و یا آهن بوجود می آید. و با جوشاندن آب این سختی به صورت کربنات رسوب می شود.برای همین است که به این نوع از سختی، سختی موقت می گویند.

  • سختی دائم

سختی دائم به صورت سختی غیر کربناتی تعریف می شود و در این نوع سختی نمک هایی مثل سولفات ها، نیترات و کلرید وجود دارد که البته با جوشاندن قابل ازبین رفتن نیستند و جریان این آب در لوله ها باعث خوردگی آنها می شود. این سختی ها توسط فیلترهای رزینی به راحتی حذف می شوند.

  • سختی کل

به صورت کلی سختی های موقت و دائمی آب سختی کل نام برده می شود. زیرا میزان نمک های باقی مانده بسیار کم است و با PPM  محاسبه می شود.

حال برای از بین بردن این سختی از آب می توان از دستگاه های تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی استفاده کرد.

کمپانی سافت واتر تولید کننده دستگاه های تصفیه آب برای مصارف مختلف است. که دستگاه های تصفیه آب این کمپانی توانایی حذف تمامی املاح و همچنین سختی آب و تنطیم PH آب را دارند.

سختی آب و عوارض آن

سختی آب و عوارض آن

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا کمپانی ccra با تامین قطعات ولوازم یدکی دستگاه تصفیه آب برند و انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب به صورت کاملا اصل و اورجینال و با کادری مجرب و کار آزموده در اسرع وقت آماده خدمت رسانی بصورت حضوری درمحل شما مصرف کنندگان محترم , آمادگی خویش را اعلام می دارد.

تلفن تماس: ۶۵۵۲۲۹۲۳-۶۵۵۲۲۹۶۳-۰۲۱           همراه: ۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰-۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱

مطالب مرتبط